دستور جلسه این هفته : هفته راهنما
یکشنبه 21 اردیبهشت 1399 ساعت 18:40 | نوشته ‌شده به دست ذبیح الله | ( نظرات )

قبل از هر چیز هفته راهنما را به بنیان و نگهبان کنگره 60 ، راهنمای راهنمایان و اولین راهنمای کنگره 60  و همچنین راهنمایان بسیار گرانقدرشان تبریک و تهنیت عرض می نماییم .


هفته راهنما را به سرکار خانم آنی ، اولین راهنمای گروه خانواده و راهنمای راهنمایان همسفر  کنگره 60 تبریک و تهنیت عرض می نماییم .

و بالاخره هفته راهنما را به تمامی کمک راهنمایان و راهنمایان ارجمند کنگره 60 ، مسافران و همسفران تبریک می گوییم .

کنگره 60 بر اساس اصل پذیرفته شده کمک یک فرد رها شده از دام اعتیاد به فرد در حال مصرف مواد مخدر فعالیت می نماید . امروزه در تمام دنیا ، دو گروه به عنوان صاحب نظر در مقوله اعتیاد به رسمیت شناخته می شوند . گروه اول پزشکان و روانپزشکان و یا متخصصین ، که دوره های تخصصی  اعتیاد را گذرانده باشند و گروه دوم افرادی که تجربه مصرف مواد مخدر ، اعتیاد و رهایی از آن را دارا می باشند .

کمک راهنمایان و راهنمایان کنگره 60 از گروه دوم می باشند .

بسیاری از گروه های  مردمی دیگر نیز که در حوزه اعتیاد و مواد مخدر فعالیت می کنند نیز از گروه دوم می باشند .

 کنگره 60 صرفا به موضوع تجربه مصرف مواد مخدر ، اعتیاد و رهایی از آن اکتفا نمی کند ، به واقع داشتن این تجربه ،  فونداسیون کمک راهنمایی و راهنمایی در کنگره 60 محسوب می گردد . برای کمک راهنما شدن در کنگره 60 این موضوع به تنهایی کفایت نمی کند و بایستی مراحل دیگری نیز طی شود . .

 اولین برداشت از جایگاه راهنما در کنگره 60 این است که کمک راهنما خودش در گذشته مصرف کننده مواد مخدر بوده و پس از مراجعه به کنگره 60 ، با استفاده از راهنمایی ها و آموزش های کنگره  و با استفاده از متد  DST توانسته است اعتیاد خود را درمان کرده و به رهایی کامل برسد .

 دومین برداشت از جایگاه  کمک راهنما در کنگره60 این است که فرد رها شده از دام اعتیاد بایستی در ادامه سفر ، آموزش های لازم را ببیند و علم و دانش شناخت مواد مخدر و انسان را تا سطحی که به شناخت کامل اعتیاد منتهی شود را کسب نماید و در آزمون کمک راهنمایی ( فنی و جهانبینی ) قبول شود آن هم با نمره بالا که که بسیار سخت است و اعضای کنگره برای این قبولی ماه ها وقت می گذارند و سخت مطالعه می کنند و درس می خوانند .

 اعتیاد پدیده ای است که از ترکیب انسان و مواد مخدر به وجود می آید و برای شناخت اعتیاد بایستی عوامل و ترکیبات آن را شناخت و بر همین اساس کمک راهنمایان و راهنمایان کنگره 60  جایگاه بسیار بلندی از نقطه نظر علم و دانش شناخت اعتیاد را دارا می باشند .

برداشت سوم از جایگاه کمک راهنما و راهنما در کنگره 60 موضوعی بسیار مهم و حساس است یعنی عشق ؛ راهنما در کنگره 60 یعنی عاشق بودن ، عاشق خدمت بودن ، عاشق کمک به همنوع و عاشق رها شدن مصرف کنندگان مواد مخدر از دام اعتیاد .یک راهنما در کنگره 60 با تمام وجود تلاش می کند تا طعم شیرین رهایی و آزادی از اعتیاد را که چشیده است ، به دیگرتان نیز مانند یک گیلاس شربت بدهد . او عاشق به بهشت وارد کردن دیگران است ، همانگونه که دیگران برای خارج شدن او از جهنم اعتیاد و ورودش به بهشت رهایی و آزادی تلاش کرده اند .

 این نشانه ، یکی از بارز ترین نشانه هایی است که از حرکت درست و درمان کامل اعتیاد در کنگره 60 حاصل می شود . به بیان دیگر ، همان بند عشقی که در پیام سفر اول وعده آن داده می شود .

جایگاه راهنما ترکیبی از عناصر فوق است . رهایی ، علم و عشق ، قطعا این عناصر با مثلث عشق ، عقل و ایمان که اساس کار کنگره می باشد اگر یکی نباشد ارتباط نتگاتنگی را دارد .

کسانی که از دور شاهد فعالیت کنگره 60 و راهنمایان کنگره 60 می باشند باور این موضوع برایشان سخت است . مگر می توان بدون دریافت هر گونه مزد مادی ساعت ها  و روزها و ماه ها و سال ها خدمت کرد . آری با دید حسابگرانه ، این عمل دیوانگی است ، مفهومی ندارد ، اما با دید عاشقانه ، عاقلانه و مومنانه ، این حرکت مفهومی دیگر دارد . مفهومی که باورش کار هر کس نیست . مگر معنای آن بداند که آن چیست . به قول معلم بزرک سردار ، در کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر : "ما برای آموزش و خدمت قدم به حیات نهاده ایم ، ابتدا آموزش و سپس خدمت درست انجام بدهیم " شاید بتوان گفت که آموزش و خدمت نبض زندگی است و اگر این دو موضوع نباشد آن زندگی ، زندگی نیست .

راهنمایان کنگره 60 آموزش می بینند و آموزش می دهند و خدمت می کنند .اگر خوب دقت کنیم می بینیم که حضور و فعالیت در حوزه اعتیاد و مواد مخدر و سرو کار داشتن با مصرف کنندگان مواد مخدر و تلاش در جهت رهایی آنان کار ساده ای نیست یا به تعبیر دیگر ، کار هر کسی نیست . دوستی می گفت : اگر دقت کنیم خیلی از افرادی که در جامعه به صورت غیر رسمی با مصرف کنندگان مواد مخدر سرو کار دارند ، مثل فروشندگان داروهای گیاهی ترک اعتیاد و یا غیر متخصصینی  که کارشان ترک اعتیاد است خودشان نیز بعضاً درگیر اعتیاد می شوند .  وارد شدن به این حوزه خطرناک است ، کار ساده ای نیست ، یعنی مغناطیس اعتیاد بسیار قوی است و تاثیر ناپذیر بودن در مقابل آن کار ساده ای نیست .

راهنمایان کنگره 60 به سلاح هایی مجهز هستند که با کمک آن ها می توانند به راحتی در این حوزه فعالیت کنند و کوچکترین تاثیر پذیری نداشته باشند ، بلکه تاثیر گذار هم باشند ، این سلاح ها همان عشق ، عقل و ایمان و سیستم ایکس است که به طور کامل به تعادل رسیده است  ، تجربه رهایی و درمان قطعی  اعتیاد است ، تعادل جسم ، روان و جهانبینی است ، ایمان است ، علم و دانش اعتیاد است ، عقل است ، عاشق خدمت بلاعوض  و کمک به رهایی دیگران است . عشق است .

بدون این عناصر نمی توان حضوی فعال و موثر داشت . اگر تجربه اعتیاد و رهایی از آن نباشد ، مصرف کننده مواد مخدر  را نمیتوان درک کرد . نمی توان آن طور که باید با او ارتباط برقرار کرد . اگر علم و دانش شناخت اعتیاد و انسان نباشد نمی توان به او کمک کرد . نمیتوان او را راهنمایی کرد که به درمان برسد .
اگر عشق نباشد ، کاری نمی توان انجام داد ، بدون عشق اصلا نمی توان برای کمک به رهایی مصرف کنندگان مواد مخدر کاری کرد و حرکتی کرد
.

اینها نمایی کلی از جایگاه بلند و رفیع راهنما است . راهنمایی که کارش راهنمایی افراد برای خروج از تاریکی  و جهنم اعتیاد و ورود به روشنایی و بهشت رهایی از اعتیاد است . درک این جایگاه کار ساده ای نیست.

در کنگره 60 زمانی که ارتباط یک مسافر سفر اول یا سفر دوم را با راهنمایش در نظر میگیریم می بینیم که جایگاه راهنما جایگاه معلم و استاد است . این جایگاه جایگاه دوست و رفیق نیست ، در کنگره 60  کسی نمیتواند بگوید که راهنمای من دوست و رفیق من است ، زیرا در رابطه ای که مبنایش دوستی و رفاقت است ، مفهوم عمیق راهنمایی ، حرف شنوی و حساب بردن از راهنما کمرنگ شده و از بین می رود . جایگاه راهنما بسیار بلند تر و رفیع تر از جایگاه دوست و رفیق است . راهنما نباید با رهجویش مزاح و شوخی کند به گونه ای که بین آنها حرمت و پرده ای نباشد . مصداق شعر معروف که می گوید ، اگر این پرده برافتد نه تو مانی و نه من .

اگر حرمت بین راهنما و رهجو ، معلم و شاگرد از بین برود نه راهنما خواهد ماند و نه رهجو . جایگاه راهنما جایگاه مربی است و بر همه ما واجب و ضروری است که جایگاه راهنمای خود را محترم شماریم ولکنود نباشیم .  ، کسی که یک نفس را احیا می کند گویی تمام نفوس را احیا کرده است .

برای درک بهتر موضوع ، از منابع و رفرنس های کنگره 60 کمک می گیریم و به سراغ پیامی از نگهبان کنگره 60 می رویم که در ابتدای جزوه راهنما و راهنمایی در کنگره 60 آمده است .

 

بسم الله ارحمن ارحیم

 « فََتلقی آدم من ربه کلمات »

 

پس آموخت آدم از رب خویش سخنانی

 

نه هرکه چهره بر افروخت دلبری داند                 نه هرکه آیینه برداشت سکندری داند

هزار نکته باریک تر زمو این جاست                    نه هرکه سر بتراشد قلندری داند

غلام همت آن رند عافیت سوزم                       که در گدا صفتی کیمیا گری داند

 

بله ، هر کس ترک اعتیاد کرد نمی تواند بلد راه شود.

بله ، من هم غلام همت آن معتاد کاملاٌ به هم ریخته هستم که کیمیا گری می کند و جوهر وجودی خودش را تبدیل به شخصیتی می کند که در جایگاه کمک استادی و یا استادی قرار می گیرد ، در حقیقت او ابدال است.

او به خاطرمقام شامخ انسانی و بند عشق با قدرت مطلق ، بدون مزد مادی به سایر انسان های معتاد به هم ریخته کمک می کند تا با راهنمایی های او از ظلمت خارج و رهسپار نور گردند. همان گونه که خود خارج شد.

بنابراین کمک راهنما و یا راهنما یک الگوی آموزش دیده و تزکیه شده است و بایستی بدون نقص عمل کند و ارزش و جایگاه خودش را محترم شمارد و سپاس گزار خداوند باشد و از قوانین و اصول و حرمت کنگره پیروی نماید و عشق و تحمل و ایمان را سرلوحه کار خود قرار دهد تا به مرکز گردباد هدایت شود و خود را برای عروج آماده سازد.

در غیر این صورت در دایره دوم و یا سوم گردباد خرد و خاکشیر خواهد گردید و مانند زباله به بیرون پرتاب خواهد شد.

پس آن کنیم که فرمان خداوند است.

 با احترام ،  مهندس حسین دژاکام  بنیان گذار و نگهبان کنگره 60   85/5/25                              

 

در تقویم کنگره 60 ، یک هفته در سال به عنوان هفته راهنما نام گذاری شده است .

در این هفته اعضای کنگره 60 به پاس قدر دانی از تلاش و خدمات راهنمای خود ، از راهنمای خود تقدیر و تشکر می کنند که یکی از نشانه های کاربردی نمودن آموزش های کنگره 60 می باشد . در کنگره 60 تقدیر و تشکر در مراسم اینچنینی فقط با پاکت صورت می گیرد و هر کس بنا به توان و وسع مالی خود مبلغی را درون یک پاکت رنگی و زیبا می گذارد و به راهنمای خود تقدیم می کند .

یکی از موضوعاتی که در آموزش های کنگره 60 اهمیت بسزایی دارد ، موضوع فراگرفتن قدردانی و تشکر از مخلوقین خداوند است که به هر نوع و شکلی به ما کمک رسانده و یا می رسانند . اگر ما تشکر از انسان ها را بلد نباشیم ، تشکر از پدر ، مادر ، همسر ، فرزند ، برادر ، خواهر ، معلم ، راهنما و یا هر کس دیگری ، معنا و مفهوم آن این است که تشکر از خداوند را بلد نیستیم . زیرا خداوند از طریق انسان ها به ما کمک می کند .

مصداق شعر معروف که می گوید :

اگر حق را در خلق نیابی   بیابی خانه اما ، در ، نیابی

بنابراین درب ورودی تشکر و شکرگزاری از باریتعالی ، تشکر و قدردانی از انسان هاست . بر همه ما واجب و ضروری است که در این هفته که به صورت سراسری در تمام نمایندگی های کنگره 60 در لژیونهای حضوری ، برگزار می گردد ، از راهنمای خود قدردانی کنیم .

 به شما عزیزان توصیه می کنیم حتماً سخنان بنیان کنگره 60 در روز چهارشنبه را در همین سایت گوش و یا مطالعه کنید .

برای حسن ختام ، توجه شما را به پیامی که بنیان کنگره 60 به مناسبت هفته راهنما داده اند ، جلب مب نماییم . البته این پیام مربوط به هفته راهنما در سال 97 می با
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic